Reklamní pozice premium odkaz

O starožitný nábytek se musíte dobře starat. Jakou péči mu poskytnout?

O starožitný nábytek se musíte dobře starat. Jakou péči mu poskytnout?

Ilustrační foto

Starožitný dřevěný nábytek má oproti tomu současnému celou řadu výhod. Nejenom, že je dřevo na dotek mnohem teplejší a příjemnější než kov nebo plast, ale navíc se starý nábytek pyšní historickou hodnotou. Lidé mají všeobecně rádi věci s příběhem, a proto se stále více z nich poptává po perfektním starožitném nábytku. Málokdo ovšem ví, že o staré skříně a komody se musí jejich majitel starat, aby si uchovaly prvotřídní kondici.

Odborná péče zvyšuje hodnotu nábytku

Pro někoho je starožitný nábytek pouhým doplňkem v interiéru, který má sloužit k vytvoření osobité a příjemné atmosféry. Jenomže někteří lidé považují starožitné komody za výhodnou finanční investici, protože nábytek z 19. století bude postupem času získávat na hodnotě. Tedy s jednou podmínkou – pokud se o něj dokážete dobře postarat. Neznamená to nic jiného, než používat šetrné čisticí prostředky a ve vhodných intervalech utírat prach pomocí doporučených pomůcek.

Čím ze starožitné komody utírat prach?

Starožitné komody pocházející z 19. století už toho mají opravdu hodně za sebou. I když jsou vyrobeny z masivního dřeva a byly vyrobeny šikovnými řemeslníky třeba ve Francii nebo Belgii, neznamená to, že jsou dokonale odolné proti zubu času. Nejzákladnější péči o starožitnosti je každodenní utírání prachu, které by se ideálně mělo dostat do vašeho každodenního režimu. Rovnou zapomeňte na agresivní čističe na chemické bázi – a raději používejte měkké hadříky nebo jemné prachovky. Moderní čisticí prostředky na dřevě vytvoří různobarevné skvrny, což samozřejmě snižuje hodnotu nábytku.

Nezapomeňte na pravidelné ošetření dřeva

Stejně jako je třeba dřevěné parkety pravidelně lakovat, měli byste se podobným způsobem starat o starožitný nábytek. Čas od času použijte speciální šetrné leštidlo obsahující pomerančový olej nebo nábytkový vosk. Tyto prostředky dřevo ochrání před přílišnou pórovitostí, a navíc mu dopřejí dlouhotrvající lesk. Ideálně byste měli pomerančový olej aplikovat alespoň jednou za měsíc, zatímco vosk stačí nanést jednou za čtvrt roku.

Co když se na dřevěný nábytek něco vylije?

Klíčem k dlouhé životnosti dřevěného nábytku v kombinaci s prvotřídním stavem je opatrnost při jeho používání. Určitě to neznamená, že byste se staré komody nebo skříně nemohli ani dotknout, ale vyvarujte se například umělého vytváření vlhkých míst. Jakmile se vám podaří na dřevo něco vylít, okamžitě dané místo usušte, aby dřevo příliš nenasáklo. Na mokrou skvrnu položte suchý savý hadr a vyčkejte, než do sebe tekutinu natáhne. Pokud byste začali tekutinu roztírat, pravděpodobně celou situaci jenom zhoršíte.

Mimo tuto základní péči je třeba dbát i na vhodné umístění nábytku. Určitě jej nedávejte přímo k topení nebo k oknu, protože velké teplotní rozdíly nedělají starému dubovému dřevu dobře. Ideální je zajištění konstantních podmínek, v nichž vám starožitný nábytek vydrží minimálně dalších 100 let.

 

Reklamní článek

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: antikjonas.cz

Štítky: pr, nábytek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Obyvame.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Obyvame.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Obyvame.cz.

Z dalších webů vybíráme