Reklamní pozice premium odkaz

Co nepatří na kompost

Co nepatří na kompost

Ilustrační foto

V tomto článku se nebudeme věnovat popisu jasných věcí, které nepatří na kompost. Nikoho určitě nenapadne, aby na kompost dával staré železo nebo plasty. Ovšem poněkud jiná otázka vzniká v případě, že chcete mít z běžného kompostu rychle kvalitní zem k dispozici. V takovém případě jsou některé složky, dávané na kompost, poněkud problematické. O co se přesně jedná?

Listí

U listí je nutné počítat s tím, že bude tlít o trochu delší dobu, než běžný plevel vytržený ze záhonu. Poněkud jiná kapitola je ovšem u listů z ořešáku. To je hodně silné a tlí pomaleji. Proto pro rychlé tlení je vhodnější mít 2 komposty, přičemž ten druhý je například právě pro listy z ořešáku.

Větvičky

Různé články uvádějí, že se na kompost mají dávat různé větvičky. Pravdou ovšem je, že tento bio odpad tlí hodně dlouho, takže není zcela nejvhodnější pro získání rychlé zeminy.

Skořápky od ořechů

Ani tyto odpady nejsou na kompost moc vhodné, protože než zetlejí, tak s trochou nadsázky zestárnete.

Živočišný odpad

Na kompost určitě nedávejte zbytky z živočišné kuchyně. Za prvé jsou velkým lákadlem pro kočky a další zvěř, ale hlavně mají odlišnou strukturu od rostlin.

Častou chybou je dávání papíru, obalů od vajec apod., protože ani tyto věci do kompostu nepatří.

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: Obyvame.cz

Štítky: zahrada

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Obyvame.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Obyvame.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Obyvame.cz.

Z dalších webů vybíráme